Skóra naczyniowa- jak o nią dbać ?

By dermoblogg - 1/17/2017

Ostatnio w mojej pracy, pojawia się coraz to więcej pacjentów, którzy borykają się z cerą płytko unaczynioną.
Postanowiłam napisać na ten temat, ze względu na to, że osoby często nie są świadome rodzaju swojej cery, a tym bardziej, mrozi mi krew w żyłach jak słyszę, że codzienną pielęgnacją jest mycie twarzy zwykłym mydłem ...
Postaram się Wam przybliżyć czym jest cera płytko unaczyniona (potocznie zwaną cerą naczynkową), oraz w jaki sposób o nią dbać.

foto pharmaceris.pl 
Kruchość naczynek jest związana z ich podwyższaną przepuszczalnością , która powoduje przenikanie się do skóry wielu czynników zapalnych. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się na skórze rozlanego rumienia, uczucia pieczenia i rozgrzania. Z czasem skłonność do pojawienia się rumieni utrwala się.  Pojawia się on kiedy np. wchodzimy z mroźnego powietrza do ciepłego pomieszczenia, zjemy coś ostrego lub kiedy emocje wezmą górę.

Mówi się że rumiane policzki dodają uroku, są symbolem zdrowia... W sumie... nie jest to urocze jak podczas rozmowy z przystojnym blondynem pojawi się rumieniec? Oczywiście, że jest, ale niestety nie o takim krótkotrwałym rumieniu tutaj mówię...  Pojawienie się rumienia na chwilę, jest fizjologiczną reakcją organizmu. Problemem jest jego dłuższe utrzymywanie się.  Dzieje się tak, ponieważ w reakcji na bodziec ( emocje, zmiana temperatury) naczynia krwionośne najpierw rozszerzają się, a później nie obkurczają się do końca co jest efektem czerwonej twarzy. Nieleczony rumień z czasem może przyczynić się do powstania trądzika różowatego, dlatego tak bardzo jest ważna odpowiednia pielęgnacja cery.
 foto. Shutterstock
Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, ( również przy cerze tłustej) lecz najbardziej narażona jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa, nie bez znaczenia jest też głębokość unaczynienia skóry.

Czego nie lubi cera naczyniowa? 

Pacjenci często pytają mnie jak zlikwidować rumień, i tutaj drodzy czytelnicy Was rozczaruję... Utrwalonego rumienia, nie da się zlikwidować, można jedynie złagodzić jego objawy. Radzę unikać przebywania na mrozie, długotrwałego smażenia się na plaży, picie alkoholu, jedzenia ostrych przypraw, oraz... no właśnie, uprawianie sportów zimowych... Na stokach, można jeszcze bardziej się opalić niżeli w lecie- śnieg odbija aż 80% promieni słonecznych. Ale wiem, że niektórym osobom jest trudno wytrzymać bez zimowych szaleństw, ja jestem takim osobnikiem. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie skóry przed zimnem. Posta jak pielęgnować skórę zimą znajdziecie tutaj. Pamiętajcie również o wysokich filtrach UV.

Jakich kosmetyków używać?

Skóra naczyniowa jest bardzo wrażliwa. Często jest niemal bardzo dużym wyzwaniem, aby dobrać sobie odpowiednią pielęgnację, dlatego w pracy jeżeli widzę taką osobę, która boi się cokolwiek kupić, ponieważ większość kremów które kupiła używa do stóp, daję jej na przetestowanie próbki kosmetyków do skóry naczyniowej. To jest dobre rozwiązanie dla osób posiadających taką skórę. 

Oczyszczanie:

Nie jestem zwolennikiem używania produktów bez wody. Dużo się o tym mówi, ale nie wiem co jest gorsze, czy woda?, czy np. płyn micelarny, który otula Cię tymi miecelami przez cały dzień a następnie przez noc? W końcu skóra się zbuntuje. Jest wiele za i przeciw.  Ale Jeżeli ktoś woli stosować produkty bez wody, szanuję to.
Na rozwiązanie tego problemu jest żel micelarny z La roche-posay Rosaliac
Można go używać bez wody i z wodą :) 


Drugą opcją jest Bioderma Sensibio kojąco-łagodzący żel do mycia twarzy.
Ma właściwości nawilżające i przywracające skórze równowagę hydrolipidową. Powoduje wzmocnienie progu tolerancji wrażliwej skóry.
Poza tym jest bardzo wiele na rynku środków do oczyszczania twarzy dla skóry bardzo wrażliwej i naczyniowej. Wystarczy minimalna wiedza na ten temat i już skóra nam podziękuje mniejszym rumieniem. :)

Kremy na dzień :

Bioderma Sensibio AR
Będzie redukował zaczerwienienia i starał się zapobiegać ich nawrotom, łagodzi i wzmacnia barierę ochronną skóry. 

Kremy na noc: 

Bardzo dobrym zastosowaniem będzie, jeżeli na noc użyjemy kremów które będą koić i odżywiać. Krem Avene Tolerance Extreme   jak dla mnie jest jednym z najdelikatniejszych kremów do skóry wrażliwej. 


Miejscowo: 

Jednym z głównych produktów które polecam jest koncentrat  z Avene Antirougeurs forte na utrwalone zaczerwienienia i widoczne rozszerzone naczynka. Jest potwierdzony przez moje pacjentki szybkim działaniem :)


Na rynku jest bardzo dużo produktów do cery naczyniowej. Jeżeli nie wiecie jaką macie cerę, lub borykacie się z jakimiś problemami napiszcie na e-maila, wyślijcie zdjęcie. Postaram się Wam pomóc i dobrać odpowiednią pielęgnację :) 

Poza tym jeżeli jest ktoś z Rzeszowa lub okolic, albo nawet przejeżdża i jest w stanie się zatrzymać na chwilę, a potrzebuje dermo-konsultacji, zapraszam do mnie do pracy. Napisz na e-maila to napisze Ci kiedy jestem. Postaram się pomóc i również dobrać odpowiednią pielęgnację :) 


Pozdrawiam
M. 





  • Share:

You Might Also Like

21 komentarze

  1. Chetnie poczytam rowniez o innych typach cery :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakaś konkretna cera Cię interesuje ?:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Też nie lubię oczyszczania twarzy bez użycia wody.
    Cery naczyniowej na szczęście nie mam, ale niestety suchą i o jej pielęgnacji chętnie bym poczytała:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny post! Tyle mądrych i cennych wiadomości jestem się wstanie dowiedzieć :) Dzięki :)
    Mam pytanie, trochę nie na temat. Mam cerę tłustą, Bardzo dużo zaskórników, bardzo często coś wyskakuje. Męczą mnie już strasznie. Jesteś w stanie mi pomóc?
    Kamila.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kamila. Jasne , że spróbuję Ci pomóc :) Może na początek spróbujesz Biodermę Global lub Effaclar K+ ? Oba produkty będą miały delikatną eksfoliację-złuszczanie. Tylko daj im czas, bo działają, ale z opóźnieniem :) A czy próbowałaś kuracji kwasami ?

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź :) Myślę, że spróbuję jednego z dwóch kremów które mi poleciłaś, :) O kwasach myślę, ale szczerze jakoś mi ciężko zacząć :)
      Kamila.

      Usuń
    3. Do Twojego typu cery, uważam że są nawet wskazane :) Niedługo pewnie powstanie post na ten temat :) Bądź na bieżąco :)

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Hej. Posiadam taką właśnie naczyniową cerę. Czy mogłabyś mi polecić jakiś peeling do takiej cery ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skóra naczyniowa jest bardzo wrażliwa, wszystkie peelingi mechaniczne i chemiczne odpadają, poza kwasami PHA. Z Produktów mogłabyś spróbować enzymatycznych peelingów np. Pharmaceris N- delikatny peeling enzymatyczny, lub może spróbuj wybrać się do kosmetyczki na peeling kawitacyjny, mogą go robić osoby ze skórą naczyniową i wrażliwą również :)

      Usuń
    2. Aaaa zapomniałam... po peelingu spróbuj nałożyć maseczkę z glinki różowej. Tylko spryskuj wodą termalną, aby nie doprowadzić do wyschnięcia glinki :)

      Usuń
    3. Dzięki za szybką odpowiedź. Spróbuję na razie enzymatycznego peelingu:)

      Usuń
  7. Bardzo przydatny post, sama mecze się z czerwonym nosem szczegolnie w zimie. Może jakiś wpis jak pozbyć się zaskórników?
    Z góry dziękuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Moja cera wykazuje wiele cech cery naczyniowej, niestety większość produktów, określanych jako polecane do niej nie działa na mnie :P Mam wrażenie, że jestem gdzieś pomiędzy typowym podziałem :P

    OdpowiedzUsuń
  9. Moja mama i babcia borykają się z tym problemem, chętnie pokażę im ten post :) Na szczęście mnie to nie dotyczy :)
    Pozdrawiam cieplutko;) Tak Po Prostu BLOG Dziękuję za odwiedziny :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W razie pytań, jestem do dyspozycji jeżeli mama i babcia będą potrzebować rady na temat pielęgnacji :)

      Usuń
  10. Zaciekawiłaś mnie tym kremem Avene Antirougeurs ;) Muszę wypróbować, ponieważ szczególnie w zimę pojawiają mi się naczyńka w okolicach nosa, co niestety przeszkadza.. Zapisałam nazwę i przy najbliższej okazji będę pytać w aptekach o niego! Dzięki! ♥

    OdpowiedzUsuń